2026 SCAG Power Equipment SZL-48H-22KT
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    Liberty Z
    COME HOME TO THE BEST
    Features May Include:
    Ogura PTO Clutch Brake
    Strong, Adjustable Clutch for Long Life
    Command perfection
    DEEP, FABRICATED, AND WELDED CUTTER DECKS
    High-Strength Steel Frame
    Solid Design for Years of Dependable Service
    • Tubular-steel main frame delivers unmatched strength and longevity.
    Low-Maintenance Mower Design
    More Uptime
    • Fewer grease points increase operator convenience and ease-of-ownership.
    Proven Transaxles
    Speeds Up To 7 MPH
    Contoured, Bolstered, High-Back Seat
    RIDE IN COMFORT
    Easy Foot-Pedal Deck Lift
    Easy Up, Easy Down
    Powerful and Efficient Engine Options
    Reliable Power, Up To 27 HP
    Info
    Industry
    Power Equipment / Lawn
    Make
    SCAG Power Equipment
    Model
    SZL-48H-22KT
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Zero Turn Mowers
    Subcategory
    Residential
    Specs
    Engine Type
    Kohler® 7000 Series
    Power
    22 hp
    Style
    Seat: Padded with arm rests, adjustment forward and back (tools required)
    Cutting Width
    48 in | Cutting Height: 1.5 in to 4.5 in in .25 in increments
    Height
    41 in
    Weight
    612 lbs
    Fuel Capacity
    5.5 gallons
    Deck Size
    Width: 48 in | Lift: Foot-operated pedal | Type: Heavy-Duty Hero Cutter Deck
    Tires
    Drive: 20 in x 10 in-8 in | Caster: 11 in x 6 in-5 in
    Length
    67.5 in
    Fuel Type
    Gas
    Engine
    Blades
    Engagement: Ogura GT1 (74 ft lb) | Engagement: Adjustable air-gap for extended life.
    Width
    Chute down: 60.5 in | Chute in transport position: 49 in