2026 SCAG Power Equipment SLS-52H-22PX
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    SLS
    SIMPLY PRODUCTIVE. SIMPLY SCAG.
    Features May Include:
    Smooth, solid power
    Proven hydro transaxles
    • Get continuous power with the HydroGear ZT2200 (EZT) with 10cc pumps and 10cc motors.
    Ogura PTO Clutch Brake
    Strong, Adjustable Clutch for Long Life
    Heavy-duty construction
    A deck for the long haul
    Strong bones
    Proven strength
    Take no prisoners
    Reliable power up to 24 HP
    • Briggs & Stratton engine options power ground speeds up to 7 mph.
    Ease of maintenance
    Spend more time mowing
    • Fewer grease points mean less upkeep for owner convenience.
    Cutting-edge design
    Spend more time in the seat
    The long and short of it
    Easily adjust height
    • Quickly adjust height-of-cut from 1½” to 4½” in ¼” increments.
    Stability and traction
    Top maneuverability and performance
    • With rear tire size of 20×8-8 on the 42″ and 20×10-8 on the 52″ and 61” you’ll roll smoothly and evenly on any terrain.
    Info
    Industry
    Power Equipment / Lawn
    Make
    SCAG Power Equipment
    Model
    SLS-52H-22PX
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Zero Turn Mowers
    Subcategory
    Residential
    Specs
    Engine Type
    Briggs & Stratton® PXi Series™
    Power
    22 hp
    Cutting Width
    52 in | Cutting Height: 1.5 in to 4.5 in in .25 in increments
    Height
    39 in
    Fuel Type
    Gas
    Engine
    Blades
    Engagement: Ogura GT1 (74 ft lb) | Engagement: Adjustable air-gap for extended life.
    Width
    Chute down: 64.5 in | Chute in transport position: 53 in
    Fuel Capacity
    3.5 gallons
    Deck Size
    Width: 52 in | Type: Heavy-Duty Hero Cutter Deck | Lift: Foot-operated pedal
    Tires
    Drive: 20 in x 10 in-8 in | Caster: 11 in x 6 in-5 in
    Length
    67.5 in