2026 SCAG Power Equipment STCII-52V-26FT-EFI
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    Tiger Cat II
    CLAIM YOUR TERRITORY
    Features May Include:
    The envy of the neighborhood
    48", 52" or 61" Cutting Width
    Ogura PTO Clutch Brake
    Strong, Adjustable Clutch for Long Life
    High-Strength Steel Frame
    Solid Design for Years of Dependable Service
    Industrial-Grade Hydraulic System
    Speeds Up To 12 MPH
    Ease of Maintenance
    More Uptime
    Suspension Seat
    Ride in Comfort
    Tiger Eye Advanced Monitoring System
    Keep a Real-Time "Eye" on Important System Functions
    12-Volt Outlet
    Keep Your Device Charged and Ready
    Powerful and Efficient Engine Options
    Big Power, Up To 32 HP
    Info
    Industry
    Power Equipment / Lawn
    Make
    SCAG Power Equipment
    Model
    STCII-52V-26FT-EFI
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Zero Turn Mowers
    Subcategory
    Commercial
    Specs
    Engine Type
    Kawasaki® FT Series – electronic fuel injection
    Power
    26 hp
    Style
    Seat: 4-point iso-mounted mid-back mounted on operator-suspension platform
    Cutting Width
    52 in | Cutting Height: 1 in to 5 in in .25 in increments
    Height
    ROPS folded: 46.75 in | ROPS up: 67.25 in
    Weight
    1,175-1,180 lbs
    Fuel Capacity
    9.5 gallons
    Deck Size
    Width: 52 in | Type: Velocity Plus™ | Lift: Adjustable foot-operated pedal
    Tires
    Drive: 24 in x 9.5 in-12 in | Caster: 13 in x 6.5 in-6 in, flat-free
    Length
    80 in
    Fuel Type
    Gas
    Engine
    Blades
    Engagement: Ogura GT3.5 (250 ft lb) | Engagement: Adjustable air-gap for extended life.
    Width
    Chute down: 64.5 in | Chute in transport position: 53.75 in