2026 SCAG Power Equipment SCZII-72V-37BV-EFI
Get in Touch
Description
Cheetah II
OUTCLASS. OUTPERFORM. OUTRUN.
Features May Include:
The envy of the neighborhood
61" or 72" Cutting Width
Ogura PTO Clutch Brake
Strong, Adjustable Clutch for Long Life
Heavy-Duty, Double-Tube Steel Main Frame
Solid Design for Years of Dependable Service
Hydro-Gear ZT-5400 Transaxles
Speeds Up To 16 MPH!
Ease of Maintenance
More Uptime
Cheetah II Operator Suspension System
Unparalleled Comfort
Tiger Eye Advanced Monitoring System
Keep a Real-Time "Eye" on Important System Functions
12-Volt Outlet
Keep Your Device Charged and Ready
Powerful and Efficient Engine Options
Huge Power, Up To 40 HP
Info
Industry
Power Equipment / Lawn
Make
SCAG Power Equipment
Model
SCZII-72V-37BV-EFI
Trim
Base
Year
2026
MSRP
N/A
Category
Zero Turn Mowers
Subcategory
Commercial
Specs
Engine Type
Vanguard™ BIG BLOCK™ EFI – electronic fuel injection
Power
37 hp
Length
91 in-97.5 in
Width
Chute down: 83 in | Chute in transport position: 73 in
Height
ROPS folded: 49.5 in | ROPS up: 67 in
Weight
1,399-1,427 lbs
Style
Seat: 4-point iso-mounted mid-back mounted on operator-suspension platform
Cutting Width
72 in | Cutting Height: 1.25 in to 5 in in .25 in increments | Lift: Adjustable foot-operated pedal
Fuel Type
Gas
Engine
Blades
Engagement: Ogura GT5 (350 ft lb) | Engagement: Adjustable air-gap for extended life.
Fuel Capacity
13 gallons
Deck Size
Width: 72 in | Type: Velocity Plus™
Tires
Drive: 24 in x 12 in-12 in | Caster: 13 in x 6.5 in-6 in