2026 SCAG Power Equipment SCZII-72V-37BV-EFI
Call or Click for Quote
Apply for financing
Get in Touch
    Description
    Cheetah II
    OUTCLASS. OUTPERFORM. OUTRUN.
    Features May Include:
    The envy of the neighborhood
    61" or 72" Cutting Width
    Ogura PTO Clutch Brake
    Strong, Adjustable Clutch for Long Life
    Heavy-Duty, Double-Tube Steel Main Frame
    Solid Design for Years of Dependable Service
    Hydro-Gear ZT-5400 Transaxles
    Speeds Up To 16 MPH!
    Ease of Maintenance
    More Uptime
    Cheetah II Operator Suspension System
    Unparalleled Comfort
    Tiger Eye Advanced Monitoring System
    Keep a Real-Time "Eye" on Important System Functions
    12-Volt Outlet
    Keep Your Device Charged and Ready
    Powerful and Efficient Engine Options
    Huge Power, Up To 40 HP
    Info
    Industry
    Power Equipment / Lawn
    Make
    SCAG Power Equipment
    Model
    SCZII-72V-37BV-EFI
    Trim
    Base
    Year
    2026
    MSRP
    N/A
    Category
    Zero Turn Mowers
    Subcategory
    Commercial
    Specs
    Engine Type
    Vanguard™ BIG BLOCK™ EFI – electronic fuel injection
    Power
    37 hp
    Length
    91 in-97.5 in
    Width
    Chute down: 83 in | Chute in transport position: 73 in
    Height
    ROPS folded: 49.5 in | ROPS up: 67 in
    Weight
    1,399-1,427 lbs
    Style
    Seat: 4-point iso-mounted mid-back mounted on operator-suspension platform
    Cutting Width
    72 in | Cutting Height: 1.25 in to 5 in in .25 in increments | Lift: Adjustable foot-operated pedal
    Fuel Type
    Gas
    Engine
    Blades
    Engagement: Ogura GT5 (350 ft lb) | Engagement: Adjustable air-gap for extended life.
    Fuel Capacity
    13 gallons
    Deck Size
    Width: 72 in | Type: Velocity Plus™
    Tires
    Drive: 24 in x 12 in-12 in | Caster: 13 in x 6.5 in-6 in